Rok 2017 přinesl fantastické zprávy o novince jménem bitcoin a široká veřejnost se tak dozvěděla také o technologii blockchain, která možná bude ještě důležitější pro vývoj internetu, než samotné virtuální peníze. Minulý rok byl z pohledu investování do virtuálních měn opravdu turbulentní. Prvotní šílenství vystřídala nejistota a mnoho neopatrných investorů skončilo zklamaných. Kam se bitcoin a kryptoměny dostanou v roce 2019? Přesnou odpověď nezná nikdo, něco však lze předpovědět již dnes.
Kryptomeny stále přibývají
Bitcoin proslavil kryptomenu a dnes jej lze považovat za nejvýznamnější virtuální platidlo. Nicméně stále přibývají další virtuální platidla na technologii blockchain. Technologie blockchain je unikátní zejména tím, že jde o naprosto bezpečný způsob výměny informací, ve kterém mají všichni členové rovnocenné postavení.
Právě díky této peer-to-peer technologii odborníci tvrdí, že kryptoměny budou mít své postavení iv příštím roce. Již dnes víme, že řada firem a bank po celém světě zavádí technologie založené na zmiňovaném blockchaine.
Stále bojuje o své postavení
Technologie je unikátní, pořád si však v porovnání s penězi hledá své místo na trhu. I když se mnozí odborníci shodují v tom, že kryptoměny jsou výborným způsobem jak zachovat hodnotu peněz v případě, že státní měna upadá nebo se země ocitne v krizi, v zemích jako je Slovensko s virtuální měnou budete mít více starostí než radostí.
Bitcoin a všechny virtuální měny je třeba si představit jako něco, co funguje mimo světové platební systémy a banky. Státy na kryptoměny v podstatě nemají dosah, mohou jen regulovat jejich používání. A lze počítat s tím, že čím budou kryptoměny populárnější a bude se jim dařit, tím přísnější pravidla pro jejich používání můžeme očekávat. K tomu, aby se například bitcoin stal státním platidlem, kryptoměny by musely ovládnout i funkci zúčtovací jednotky.
Podle návrhu, který zazněl na summitu G20, by kryptoměny měly začít podléhat celosvětovému zdanění. To znamená, že se uvažuje o začlenění kryptomen do funkční ekonomiky. Mohlo by to znamenat výraznější rozšíření kryptomen do veřejnosti.
Reguluje také Slovensko

Jelikož bitcoin a kryptomeny mohou pomáhat i různým zločineckým skupinám při nekalých aktivitách jako je například praní špinavých peněz, rozhodly se některé země rázněji zakročit a přijmout různá regulační opatření. Evropská unie není výjimkou a tak některé její státy přijaly taková nepopulární opatření vůči kryptomenám, což opět vede k tomu, že investoři se raději přesouvají do příznivějších zemí, kde zatím regulace nehrozí. Například neutrální Švýcarsko a pod.
Role kryptomen v roce 2019
To, zda budou kryptoměny populárnější než v roce 2019, si nedovolí s jistotou tvrdit nikdo. Nepochybně budou mít své místo v zemích, kde stát selhává a běžné peníze ztrácejí svoji hodnotu. Odborníci hovoří také o tom, že bitcoin a ostatní kryptomeny je třeba brát jako rizikovější formu investice a je třeba se smířit is tím, že své vložené peníze neuvidíte. I proto je na místě spíše investice v podobě pár procent svých finančních aktiv, než masivní přesouvání financí do kryptomen.
Vznikat budou stále nové a nové kryptoměny, přičemž pro nás jako investory a uživatele je nejdůležitější sledovat tzv. kryptoměny. whitepaper každé kryptoměny. Jsou v něm uvedeny detailní informace a investor tak ví, zda za kryptomenou stojí například finančně stabilní firmy.