Spoření je trendy
Podle Národní banky Slovenska se Slováci opět vracejí ke spoření a investování. Například před pěti lety si domácnosti odložily jen 6% příjmu, dnes je to již 9%. Problémem je, že mnoho naspořených peněz stále „leží“ na bankovních účtech, kde kvůli inflaci ztrácejí hodnotu. Rozhodně je tedy vhodné přesunout je někam, kde minimálně překonají inflaci.
„Světové finanční trhy vstoupily do nového roku se značnou nejistotou. Z tohoto důvodu se po poměrně dlouhé době rozcházejí pohledy na trhy pro rok 2019. Drobný investor se v této skrumáži předpovědí snadno ztratí a je pro něj náročné správně se na základě těchto informací rozhodnout,“ říká Radoslav Kasík, CEO společnosti FINAX.
Jsou však jisté modely a trendy, jak své finance směřovat, abyste na konci roku 2019 vykázali investiční zisk. Ačkoli samozřejmě na finančním poli vám nikdo záruku jistého zisku nedá, ale i vysoká míra pravděpodobnosti je lepší než nic.
Investujte hlavně dlouhodobě
Jak už naznačil Kasík, rady se různí, investiční příležitosti mohou být sporné, ale v každém případě platí, že investovat je třeba dlouhodobě. Je to prostě základ úspěchu. „Nejsilnější zbraní běžného člověka při investování je dlouhodobé a pravidelné investování. Mnoho lidí dělá chybu, když nakupuje akcie po období růstu a prodává plný zklamání poté, co poklesnou. Správná strategie je opačná. Nakupovat pravidelně za stejnou částku a v době poklesu nakupování dočasně navýšit. A za každou cenu dodržet investiční horizont a strategii uvedenou v investičním plánu,“ říká Marián Búlik z OVB.
Co to znamená? Že nejhorší, co můžete udělat, je vybrat peníze ze ztrátových akcií či fondů. Tehdy totiž potenciální ztrátu přeměníte na reálnou. Přitom statisticky právě léta opět navrátí investici do pozitivních čísel.
Investujte pravidelně
I v letošním roce platí, že chcete-li investovat, dělejte to pravidelně a ne jednorázově. Pokud totiž investujete jednorázově 1000 eur do akcií a fondů, riziko je vyšší, než když investujete průběžně každý měsíc.
„Při jednorázovém nákupu můžete nastoupit na trh právě v okamžiku vysokých cen podílů nebo akcií, které následně mohou klesnout. Pokud se to stane, tak k vykrytí poklesu potřebujete dlouhé období růstu. Pravidelná investice však umožňuje průměrování ceny. I kdybyste na úvod nakoupili dražší, při nákupu akcií či podílů po jejich poklesu se jejich cena průměruje a vy si vytváříte prostor pro zisk z růstu,“ vysvětluje Búlik.
Pravidelná investice tak rozkládá možnost, že vidíte své peníze jen klesat. Naopak pravidelně kupujete i výhodnější levné akcie a ztráta z předchozích investic bude malá.
Akcie a fondy jsou stále v kurzu
Máte-li před sebou alespoň 10 let investování, určitě v portfoliu nesmí chybět akciové fondy. Dále jsou v roce 2019 zajímavé také ETF, tedy Exchange Traded Fund, fondy obchodované na burze. Je to typ podílových fondů, které kopírují vývoj nějakého indexu a mají zpravidla lepší výnosy než klasické podílové fondy bank.
Problémem ETF však je, že si je nekoupíte v bance, ale na burze. Obchodovat s nimi se ovšem vyplatí až nad určitou částku, jak radí Raiffeisen banka, tak přibližně od částky 5 tisíc eur. Každá banka však nabízí také množství fondů od konzervativních až po rizikovější, které by měly být součástí investorského portfolia iv roce 2019. Pozor je však třeba dát na dodržení investičního horizontu a poplatky. Aby nebyly vyšší než dosažené zhodnocení.
Pozor na spekulace roku 2019
V roce 2019 není čas na velký hazard. Novinkou roku jsou marihuanové investice. Masivní zhodnocení marihuanových akcií v posledních měsících a vidina prudkých výdělků je sice lákavé, ale Jakub Rosa, analytik Across Private Investments upozorňuje: „Takouto investici považujeme za spekulaci vhodnou jen pro zkušené investory. Do marihuany mohou investovat i přes indexové fondy.“ Příkladem je North American Marijuana index který reflektuje vývoj 35 amerických a kanadských společností zaměřených na výrobu, distribuci nebo vývoj marihuany.

Rosa není fanouškem ani investování do kryptomen: „V případě investování do kryptomen platí, že investor by měl vzhledem k povaze Bitcoinu a ostatních měn počítat s možností, že své vložené peníze již neuvidí.“
Jiří Cihlář ze společnosti Next Finance dodává: „Kvůli vysoké vrtkavosti cen kryptomen jsou nyní kryptoměny jen pro investory s vysokou ochotou riskovat.“
Termínovaný vklad je zpět
Doba je opravdu turbulentní a chcete-li vsadit na jistotu, byť s menším výnosem, do hry se vrací i termínovaný vklad. Je to vždy lepší alternativa, než nechávat peníze na běžném účtu.