Bitcoin koncem roku prudce klesá, následují jej i jiné kryptoměny

Bitcoin dále klesá. Jeho kurz na platformě Bitstamp poprvé za více než 1 rok padl pod hranici 5000 USD (4375,60 eura) a dostal se na nové 13měsíční minimum. To signalizuje, že širší výprodej kryptomen z minulého týdne pokračuje. Informovala o tom agentura TASR.

Bitcoin později smazal část svých ztrát a s minusem 8,7 % se prodával po 5100 USD, když předtím jeho kurz padl pod důležitou hranici 5000 USD poprvé od 12. října 2017. Kurz se snížil až na 4958 USD.

Co je bitcoin a jak funguje? Podívejte se na náš praktický článek o kryptoměnách
Padly i ostatní kryptomeny

Ostatní digitální měny oslabily ještě prudší. Kurz etherea padl až o 12% a litecoinu o 13%. Z důležitých kryptomen si polepšil jen ripple. Bloomberg Galaxy Crypto Index klesl až o 8,3% na 1leté minimum.

Nedávné výprodeje podle některých expertů spustilo zhoršení nálady na trhu kryptomen způsobené rozdělením bitcoinu cash na dvě separátní měny, což vyvolalo obavy z potenciální destabilizace celého trhu digitálních měn.

Pokles o nepříjemných 70 procent

Tržní kapitalizace kryptomen podle údajů CoinMarketCap.com od lednového vrcholu klesla o více než 660 miliard USD. Bitcoin padl ze svých maxim z prosince 2017 o 70 %.

Špatné náladě přidávají regulační úřady

Negativní vliv na náladu na trhu s kryptoměnami mají i opatření regulačních úřadů. Americká komise pro cenné papíry a burzy SEC oznámila pokuty pro dvě firmy z odvětví, které neregistrovaly své prvotní emise digitálních mincí jako cenné papíry.

A agentura Bloomberg přinesla před nedávnem zprávu, že americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřuje, zda loňský prudký růst kryptomen nebyl zčásti způsoben manipulací, když obchodníci údajně uměle nafukovali kurz bitcoinu prostřednictvím měny tether.

Za poklesem i Goldman Sachs

Prvotní poklesy způsobily obavy, že finanční instituce na Wall Street se vyhýbají virtuálním měnám. Důvodem byly zprávy v médiích, podle nichž banka Goldman Sachs odkládá plány na zřízení obchodované platformy pro digitální měny. Bitcoin ihned oslabil o 4,45 procenta.

Další období nevypadá také růžově

Budoucí regulační rámec pro digitální měny zůstává nejasný a americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) upozornila, že některé digitální měny emitované v rámci první veřejné nabídky by mohly být považovány za cenné papíry. Znamená to, že na obchodování s nimi by se vztahovaly americké federální zákony, dodává bbc.com.

Bitcoin spotřebuje oproti zlatu dvojnásobek energie

Množství energie spotřebované na získání jednoho dolaru z těžby kryptomen, jako je například bitcoin, je více než dvojnásobné ve srovnání se získáním stejné hodnoty v těžbě mědi, zlata nebo platiny.

Vyplývá to ze studie vědců amerického Oak Ridge Institute. Virtuální a skutečná těžba jsou si přitom podobnější, než by si kdokoli pomyslel, poznamenal server The Guardian.

Bitcoin logo rocket launcher, cryptocurrency concept. The growth rate of the gold coin for designers and breaking news. Bitcoin to the moon classic rocket Illustration

Zatímco odměna může být jen virtuální, energetické náklady jsou velmi reálné. Zjistilo se, že síť těžařů bitcoinu spotřebuje za jediný rok více energie než celé Irsko a že vyprodukuje stejné roční emise uhlíku jako jeden milion transatlantických letů.

Nová studie je první, která posuzuje energetickou náročnost na těžbu připadající na vytvoření hodnoty jednoho dolaru. Autoři chtějí podnítit debatu o adekvátnosti a udržitelnosti nároků na energii.

V úvahu je nutno zahrnout i cenové výkyvy, ale například i skutečnost, že při těžbě kryptomen v Číně vzniká čtyřnásobné množství emisí oxidu uhličitého než při těžbě kryptomen v Kanadě.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram