Investiční fondy: jaké jsou příležitosti a rizika investování?

Více spoříme i investujeme

Slováci se podle Národní banky Slovenska po letech vracejí k odkládání financí. Zatímco před pěti lety si domácnosti odložily jen 6% příjmu, dnes je to už 9%. Většina však stále leží na bankovních účtech, kde kvůli inflaci ztrácejí hodnotu.

Lepším řešením je pravidelné investování do podílových fondů, avšak je třeba to dělat správně. Jinak si snadno vyrobíte ztrátu. Slováci vidí ve fondech možnost, jak ochránit finance před inflací a právě fondy tvoří základ spoření na důchod ve druhém pilíři.

I proto zájem o ně roste. „Očekáváme, že zvyšující se zájem o investování do fondů bude i nadále přetrvávat, a to i vlivem významných a důležitých diskusí o financování a udržitelnosti penzijního systému. Věříme, že lidé se budou čím dál více zajímat o to, z čeho a jak budou financovat svůj životní standard v důchodu,“ vysvětluje Dana Škublová, ředitelka slovenské pobočky KBC Asset Management.

Není to však jen o důchodu, ale také o vytvoření pasivního příjmu či financí na studium dětí.

Pozor na špatné rozložení fondů

Velkou chybou, kterou však lidé dělají na začátku investování, je zbytečně opatrný přístup. Pokud už se rozhodnou investovat, dělají to ve fondech, kde hrozí nejmenší ztráta, ale často i nejmenší zisk a jsou nejvyšší poplatky. „Znám mnoho mladých lidí, kteří si ve snaze ochránit své investice vybrali konzervativní fondy. Osobně si myslím, že mladý člověk nemá v případě cíle vzdáleného 15 či více let v konzervativním fondu co dělat,“ říká finanční analytik Marián Búlik.

V takovém případě můžete i ve fondu vydělat výnos, který skutečně ani nepřeskočí inflaci. Přitom ze zisku ještě odkrojí poplatky. Různé fondy totiž mají také různé poplatkové struktury. Informujte se na to před začátkem investování.

Investováním do fondů své finance sice vystavujete riziku ztráty, ale ta při současné inflaci hrozí, i když investování odkládáte. „Růsty a poklesy na finančních trzích jsou naprosto běžné. Úspěšní investoři říkají, že nejlepší čas začít investovat je právě dnes, protože už zítra mají vaše investice o den méně na možný růst,“ říká Búlik.

Fondy jsou dlouhodobá záležitost

Zhodnocení financí ve fondech není záležitost měsíců, ale let. Například od založení vůbec prvního fondu na světě uplyne letos 245 let. Tento fond již dnes neexistuje, protože byl vytvořen na období 25 let.

„Myšlenka kolektivního investování však přetrvala, o čemž svědčí počet podílových a investičních fondů ve světě a také objem majetku, který pro své klienty spravují. Na konci roku 2018 to bylo ve světě téměř 132 tisíc fondů a 44 bilionů eur,“ přibližuje Škublová. Vidět, že lidé investování do fondů důvěřují. I proto, že z dlouhodobého hlediska jsou skutečně jedním z nejúspěšnějších nástrojů pro efektivní zhodnocování majetku.

„V případě investování můžeme přesnou úroveň výnosu jen odhadovat. Statistiky za posledních více než 100 let však jasně říkají, že navzdory výkyvům, krizím a obavám o rozpad současného finančního systému dokázaly investiční řešení přinést výrazně vyšší zhodnocení v porovnání se spořením a s přehledem dokázaly porazit i inflaci. Zainvestované peníze se tak reálně zhodnocovaly, a to i po započtení daní či různých poplatků s nimi spojených,“ říká Stanislav Pánis, analytik J&T Banky.

To znamená, že při investování do podílových fondů je třeba mít jen dostatečně pevné nervy, čas a výsledky se dostaví. Pokud si chcete naspořit na auto, které budete potřebovat za rok, vyhněte se podílovým fondům. Pokud plánujete spořit na důchod nebo dětem ke studiu, je to cesta k dobrým výnosům.

Nepodléhejte emocím a investujte pravidelně

blue city street light and index number and graph of stock market business abstract background

Při investování je třeba počítat s kolísavostí finančních trhů, to je jediná jistota, na kterou se lze spolehnout. Přechodně může dokonce hodnota investic klesnout pod hodnotu vkladů. Výkyvy na trhu nemusí být však nutně špatnou zprávou.

„Když trhy poklesnou, můžeme nakoupit se slevou jako při sezónním výprodeji v obchodech. Z dlouhodobějšího hlediska však investování přináší ovoce,“ uzavírá Škublová. Nejhorší věcí, kterou můžete při investování do fondů udělat, je vybrat finance při poklesu. Tehdy totiž potenciální ztrátu přeměníte na aktuální. Proto je při investování třeba hlídat si emoce.

Přestože při ztrátě nám logika říká, že je třeba vybírat a při růstu investovat, ziskový investor to dělá přesně naopak.

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram