Zdecimuje koronavirus naše úspory?

Od prosince 2019 má koronavirus na svědomí řadu životů. Ohromil průmysl v Číně, turistický ruch a jak se šíří po světě, likviduje také ekonomiku. Když překročil hranice Evropy, tržní hodnota firem v regionu se během pár hodin snížila o více než 400 miliard eur. Připraví nás koronavirus nejen o zdraví, ale také o úspory?

Nervozita z epidemie začala po novém roce

Dokud byl koronavirus izolován v Číně, světové trhy nepanikařily. Problém nastal po čínském novém roce, kdy kvůli karanténním opatřením Čína razantně snížila svoji produkci. Přitom jde o jeden z hlavních motorů světové ekonomiky, nemluvě o tom, že olej do ohně přililo i rozšiřování koronaviru za hranice Číny do regionů od Jižní Koreje přes Itálii až po Írán. To vyvolalo na trzích ohlas, který zde nebyl od krize v roce 2008.

„Podniky v klíčových regionech zůstávají zavřené a spotřebitelská poptávka domácností je utlumena. Negativní dopady zmírňují zásahy čínské vlády a centrální banky. Druhá největší ekonomika světa se však poklesu hospodářství pod 6 % v prvním kvartálu pravděpodobně nevyhne. Pesimistické scénáře přitom hovoří o poklesu o další procento během roku,“ tvrdí Jakub Rosa, portfolio manažer Across Private Investments. Taková situace se nutně musela podepsat i na trzích.

Pád ucítily akcie i dluhopisy, stouplo zlato

Americké akcie se propadly stejně jako evropské během pár dní o desítky procent. „Akciové trhy vymazaly všechny letošní zisky,“ uvedli analytici J&T Banky.

Dokonce výrazně klesaly i hodnoty bezpečných dluhopisů. Zlato se přiblížilo k metě 1700 dolarů na nejvyšší úrovně za sedm let. Jelikož americké akcie na konci února skončily s největším procentuálním poklesem za poslední dva roky, panika se na zámořské trhy přenesla z Evropy.

Pondělí 24. února byl doslova katastrofou. „Největší propad překonaly italské akce. Akcie aerolinek, které ztrácely od 7 do 17 procent. Celkově se tržní hodnota firem v regionu během pár hodin snížila o více než 400 miliard eur,“ uvádí analytický tým J&T Banky.

Klesání zastaví pokles nemocnosti

Zemětřesení na trzích a prudké přibrzdění ekonomiky už začátkem března iniciovalo rozhodnutí Americké centrální banky, která na mimořádném zasedání snížila úrokovou sazbu o 0,5 procenta do pásma jeden až 1,25 procenta. Na neobvykle rázný krok Fedu okamžitě reagovaly vzestupem všechny hlavní akciové indexy. Nadšení z tohoto tahu však dlouho nevydrželo a akce se rychle opět přehouply do červených barev.

Investoři si uvědomili, že ani rychlý zásah Fedu nemusí rozjet kolečka ekonomiky, pokud lidé přestávají cestovat, ruší se závody, soutěže, dokonce je ohrožena i Olympiáda v Tokiu. Vážnost situace naznačuje i skutečnost, že šlo o první takové mimořádné snížení sazeb Fedem od finanční krize v roce 2008.

Double exposure of abstract creative financial chart hologram and world map on modern business center exterior background, research and strategy concept

Podle analýz J&T Banky nejvýraznější ztráty zaznamenaly technologické společnosti a banky, které budou mít potíže vytvářet zisky v prostředí nižších úrokových sazeb. Firmy podnikající v evropském cestovním ruchu, přicházejí kvůli koronaviru zhruba o jednu miliardu eur měsíčně. „Částka představuje odhad ztracených tržeb kvůli útlumu cestování, rušení dovolených a podobně. Nezanedbatelný vliv má i přerušení leteckého spojení s Čínou, odkud do Evropy každoročně zavítají miliony návštěvníků,“ uvádí J&T Banka.

Čas investovat je možná právě teď

Plakat nad poklesem fondů a akcií je zbytečné. Naopak, je třeba se poučit z historie. Je totiž silný předpoklad, že tak jako předchozí epidemie, tak ani koronavirus nebude táhnout trhy k zemi dlouhodobě. Prudké propady jsou totiž možností skvěle zhodnotit peníze.

V porovnání s obchodní válkou je v případě epidemií jeden zásadní rozdíl. „Zatímco dopady protekcionistických opatření jsou většinou hlubší, viry mají historicky na světovou ekonomiku a akciový trh obvykle jen dočasný vliv. V případě čtyř podobných případů včetně virů SARS či Eboly, vzrostl místní akciový trh měsíc po vrcholu epidemie o 12 % a po 3 měsících o více než 20 %,“ uvádí portfolio manažer Acrossu.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram