Na nervozitě, která aktuální vládě na finančních trzích, se dá výrazně vydělat, ale také předělat. Na praktickém příkladu si ukážeme, jak lze při správné sázce na vývoj ceny zlata dosáhnout výnosu až 100 % nebo ztratit komplet celou investici.
Komentář analytika ProfitLevel Lukáše Balogu
Nárůst onemocnění na koronavirus zejména v Evropě, jakož i pozice Saúdské Arábie, která drasticky stlačila světové ceny ropy, působí dnes jako spouštěče prodejních nálad na burzách s akciemi. Tyto výrazné výkyvy jsou pohromou pro konzervativní investory, avšak současně lákadlem pro obchodníky, kteří jsou ochotni akceptovat výrazně vyšší riziko. Dnešní situace nabízí zajímavé příležitosti pro spekulativní transakce. Než si je představíme, důležité varování: lákavý výdělek jde ruku v ruce s rizikem vysokých ztrát.
Investoři mohli vydělat na nedávném poklesu akcií Tesly přes 10% za den
Podíval jsem se na některé příležitosti jako ukázky, jak se na velkých poklesech některých titulů v únoru dalo vydělat, ale také významně předělat. Všechny výpočty jsou bez započtení spreadů a poplatků.
Po rekordním růstu úvodem roku patřila mezi poražené února například Tesla. Kdo tento vývoj předvídal, mohl při prodeji akcií „nakrátko“, tedy takzvaném shortování nebo spekulaci na pokles, vydělat i bez použití páky za jeden den více než 10 % investované částky. Například za 1 000 USD během 5. února 2020 by při tržní ceně 823 USD a následném nákupu těchto akcií za 730 USD došlo k 11,3% zhodnocení investice. Při investici 1000 USD na pokles Tesly tak profit činil 113 USD.
Podobně se dalo postupovat s komoditami, jako například s ostře sledovaným zlatem. Pokud by investor 28. února 2020 prodal kontrakty zlata v hodnotě 1000 USD „nakrátko“ za cenu 1 646 USD a následně by po poklesu cen stejný počet kontraktů nakoupil za 1 568 USD, znamenalo by to 4,74 % zhodnocení počáteční investice. Při následném nákupu kontraktů zlata při počáteční investici 1000 USD tak profit činil 47,4 USD, a to bez použití finanční páky.
Situace by však byla diametrálně odlišná, kdyby k očekávanému poklesu nedošlo. Při použití páky by se ztráta obchodníka ještě umocnila. Využití finanční páky nejen násobí zisk, ale analogicky i vyrobenou ztrátu.
Základem obchodu, kdy obchodník na trzích spekuluje na pokles, je předání tzv. pokynu prodeje „nakrátko“, na jehož základě se otevírá pozice půjčkou finančního takového instrumentu od brokera nebo dealera, při kterém se investor domnívá, že jeho hodnota bude klesat. Investor následně vypůjčené instrumenty prodá kupujícím, kteří jsou ochotni zaplatit tržní cenu. Když vypůjčené instrumenty musí vrátit, nakupuje obchodník na trhu – a pokud se naplní jeho očekávání z klesající ceny, realizuje z obchodu příslušný zisk.
Použití páky může vyhnat zisk i ztrátu ke 100 %
Dosažený zisk či ztrátu lze umocnit využitím investičního nástroje tzv. . rozdílové smlouvy (CFD – z anglického kontrakt na rozdíl), který funguje na principu pákového efektu. Jedná se v podstatě o doplnění vlastních aktiv o cizí aktiva. Tím lze násobit zisky, ale stejně tak se stupňují i ztráty.

Brokeři a jimi poskytované instrumenty reguluje Evropský orgán pro cenné papíry a trhy. Pro retailového obchodníka stanovuje regulace maximální výši finanční páky podle typu podkladového aktiva, pro akcie je její maximum 1:5, pro komodity 1:10 s výjimkou zlata, které má povolenou páku až 1:20.
V uvedeném příkladu se spekulací na pokles akcií Tesly by investor při správném odhadu (pokles cen akcií) mohl za použití maximální páky modelově vydělat 565 USD, tedy zhodnotit investici za jediný den o více než 56 %. V případě opačného vývoje na trhu by však o stejnou částku přišel. Podobně by se znásoboval efekt u zlata, kde by při využití maximální povolené páky v uvedeném případě mohl vydělat (nebo předělat) až 948 USD, tedy výsledek (zisk nebo ztráta) by se blížil hodnotě 100 % investice.