Je zlato nad zlato? Kdy investovat do zlata a kdy raději ne?

Cena zlata za poslední roky stoupá ke hvězdám. Podobně jako například kryptoměny. Na rozdíl od nového platidla je však „měnou“ ověřenou léty. I proto mnozí investoři věří v jeho sílu napříč dějinami. Představuje však zlato opravdu univerzální investiční nástroj?

Růst zlata je vždy relativní

Růst na finančních trzích rozvíří vlnu zájmu o investice, které vystřelily střemhlav vzhůru. Zlato zažívá zlaté časy. Za uplynulých 20 let šlo v roce 2019 o druhý nejlepší rok, ve kterém akcie, dluhopisy, zlato a ropa doručily investorům dvouciferné zhodnocení. Zájem o zlato prudce vzrostl a mnozí investoři ve velkém nakupují. To může znamenat problém.

Růst na finančních trzích totiž nikdy není nezastavitelný a tebe si uvědomit, že je vždy jen návratem z období propadu. U zlata to platí dvojnásob, což ukazují i ​​historická data.

Pozor na „zlaté“ spekulace

Zlato a diamanty jsou považovány za věčné, ale nejsou zárukou, že na nich vyděláte. Je velmi obtížné spekulovat na ceny fyzického investičního zlata. Přestože je u investičního zlata nákup i prodej osvobozen od daně, nemusíte na něm vydělat. Prvním problémem je rozdíl mezi nákupem a prodejem.

Zlato kupujete za vyšší cenu, než když jej prodáváte. Pokud proto chcete udělat například rychlý obrat zlata během pár dní, může se stát, že dražší koupíte, než prodáte, přestože cena zlata poroste. Rozdíl bývá několik procent. Na to, abyste vydělali a peníze zhodnotili, je třeba čekat roky. Navíc mezitím může cena zlata poklesnout. Proto není třeba brát zlato jako investiční nástroj, ale spíše jako ochranu majetku.

Graf: Vývoj ceny zlata od roku 1915 do doku 2020

Je zlato nad zlato? Kdy investovat do zlata a kdy raději ne?

zdroj: macrotrends.net

Zlato vám nepřináší žádný úrok, kupon ani dividendy

Jednoduše nemáte z něj žádné průběžné finance. Dokonce jej nelze ani pronajmout, jako například nemovitost. Zlato můžete jen držet a ve vhodnou dobu prodat. Ovšem nikdy přesně nevíte, kolik dostanete. Ani to, jestli jste koupili za nízkou cenu a v budoucnu bude možnost prodeje za vyšší, neboť jste vystříhli zlato na aktuálním vrcholu a pár let bude klesat.

„V případě fyzické držby investičních kovů je třeba počítat s více limity. Pokud je třeba okamžitě takovou investici zpeněžit, ne vždy se najde kupec. Vlastník je často nucen prodávat výrazně pod cenou. Držba investičních kovů vyžaduje také nemalé dodatečné náklady, například na úschovu. Laici se mohou snadno stát obětí podvodu, proto je třeba vynaložit enormní dobu na studium vlastností kupovaného statku,“ vysvětluje objektivně Jakub Rosa, analytik Across Private Investment.

Zlato peníze nezhodnocuje, ale uchovává

Zlato příliš nevydělává, spíše hodnotu financí uchovává. Dosvědčuje to i historický vývoj. „Před 2 600 lety byla kupní síla jedné unce zlata přibližně 350 bochníků chleba a tuto hodnotu si s občasnými výkyvy udržuje prakticky až dodnes,“ říká Stanislav Pánis, analytik J&T Banky a dodává: „Díky zdravým fundamentům se z dlouhodobého hlediska není třeba obávat investice, které by v případě této komodity měly tvořit jen určitou malou část celkového portfolia.“

Přestože cena zlata v době kolísá, v absolutním vyjádření představuje unce zlata přibližně stejnou hodnotu napříč dějinami. To je lákavé právě v období, kdy měny jednotlivých států klesají, ohrožují jejich kryptoměny či vysoká inflace. Zlato totiž vždy přeměníte na jakoukoli měnu.

Finance.

Pro některé je výhodou i bezpečí

„Každý kupující by měl mít svůj vlastní důvod, proč zlato nakupuje. Zda je to ochrana před inflací, vytvoření rezervy, postupné spoření nebo investice,“ radí Slavomír Fogaš ze společnosti Goldsafe a.s. Podle toho si pak můžete vybrat velikost a druhy mincí a cihliček, které jsou vhodné. Samozřejmě kupující by měl kupovat pouze od renomovaných mincoven a ověřit si prodejce, nejlépe osobně. Fyzické zlato má v takovém případě ještě jednu výhodu. Bezpečnost a diskrétnost nákupu. Zlato můžete převážet, přenášet, darovat a podobně. Může se tak stát snadno i majetkem, který ochrání finance před exekutorem. Na druhé straně je takový majetek následně vystaven riziku krádeže.

Zlato jako doplněk portfolia

Na zlato nelze pohlížet jako na produkt, který se má zhodnocovat a přináší výnos. Na druhé straně část zlata v investičním portfoliu představuje jistou rezervu, která odolá krizím i otřesům na finančních a měnových trzích. Není totiž jisté, jakou měnou se bude platit za třicet let, ale je více než jisté, že zlato se za ni bude dát prodat. Tak jako už za dob starověkého Egypta. Nakupovat zlato je třeba cíle a uváženě, bez spekulaci a rozhodně ne v emocích.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram