Pravidla pravidelného investování. Proč je výhodnější než jednorázové?

Takto si umíte velmi jednoduše a účinně naspořit značnou sumu peněz a to při relativně nízké míře rizika.

Od desítek k tisícům

Pravidelné investování je jedním ze způsobů, jak si můžete i malými penězi v dlouhodobém horizontu naspořit slušný balík peněz. Například k dofinancování hypotéky, nebo ke studiu dětí na vysoké škole. Odkládat si finance můžete i do „selata“, ale jejich odkládání do investičního produktu kromě shromažďování nabízí také atraktivní zhodnocení. Jak říká Dominik Miša z VÚB:

„Právě při dodržení dlouhodobého investičního horizontu se nejvíce projevují pozitiva spoření do podílových fondů, kdy odpadá riziko nesprávného načasování investice a vystavujeme se také fenoménu úroku z úroků, který Einstein nazval 8. divem světa.“

To znamená, že pokud si měsíčně odložíte 100 eur, tak za rok máte investováno 1200 eur a ten další rok se vám neúročí jen nové vklady, ale i 1200 eur plus jejich úroky. Každý rok tedy začínáte zúročovat i získané úroky. Následně dostáváte výnosy nejen z vlastních peněz, ale také z těch, které jste již vydělali investováním. Jejich objem každý rok roste. Můžete tedy investovat stále stejné peníze, ale zisk bude stále vyšší.

Na velké věci is malým kapitálem

Při dlouhodobém a pravidelném investování můžete mít cíl byt, studium dětí, nebo jen investujete za účelem zhodnocení. Výhodou je, že investujete pravidelně a každý měsíc během dlouhých let. Pokud budete investovat například třicet let a přidáte průměrné zhodnocení na úrovni 3 – 8%, tak vám vyjde skutečně pěkné číslo i kdybyste investovali jen 100 eur měsíčně.

Navíc čím delší máte investiční horizont, tím více si můžete dovolit riskovat. Protože například akcie mají vysokou míru volatility, ale z dlouhodobého hlediska přinášejí vysoké zhodnocení. To znamená, že máte čas i na dorovnávání ztrát a získání vyšších výnosů.

Nakupujete i ve výprodeji

Pokud investujete najednou do fondu 5000 eur, tak vám bude kolísat majetek tak, jak bude kolísat hodnota podílů. Pokud ovšem investujete každý měsíc, tak podíly kupujete v různých cenách. To znamená, že občas draze, ale občas ve výprodeji. „Když někdo investuje 100 € měsíčně, tak v době větších poklesů, bude investovat velmi rád i 200 € měsíčně. Proč? Je mu totiž naprosto jasné, že když nakupuje například ve 40% poklesu trhů, tak nakupuje se 40% slevou a tím, že nakupuje pravidelně, tak rozkládá riziko nevhodného načasování nákupu. Je si vědom toho, že tento přístup mu přinese vyšší výnos,“ říká Jaroslav Ilek, regionální ředitel společnosti Fincentrum.

Neohrožujete finanční rezervu

Investovat se vyplatí vždy, avšak investovat byste neměli zlatou finanční rezervu. Právě malé částky si tak můžete dovolit investovat i bez toho, aniž byste museli sahat na úspory. Výše zlaté rezervy by měla tvořit 3 až 6násobek průměrných měsíčních výdajů. Máte-li nějaké peníze navíc, můžete je například využít k výjimečným vkladům při poklesu a nakoupit více podílů za nižší ceny. Stejně tak, pokud investujete měsíčně několik desítek eur, nemusíte to ani pocítit na snížení vašeho životního standardu a přitom si vytváříte aktivní investici do budoucnosti.

Více investičních možností

Pokud investujete méně, můžete investovat více. Což zní jako paradox, ale ve světě financí velmi spolehlivě funguje. Pokud investujete pravidelně například 150 eur, můžete investovat do tří rozdílných fondů, akcií nebo finančních produktů po 50 eur. Tak si zajišťujete základní diverzifikaci portfolia. „Našim klientům radíme, aby si na úvod rozdělili volné finance na tři hromádky. Pravidelné investování, tvorbu dostupné rezervy a pojistné zabezpečení,“ vysvětluje analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Bitcoin BTC cryptocurrency coin with altcoin digital crypto currency tokens, ETC Ethereum, ADA Cardano, LTC Litecoin, IOTA Miota, ZEC Zcash for defi decentralized financial banking p2p global market

Dávejte si dobrý pozor na poplatky

V současnosti zejména malý investor nemá možnost kupovat akcie či dluhopisy ani komodity přímo na burze. Potřebuje brokera nebo banku, ve které investuje a za každou investici si zprostředkovatel obvykle účtuje poplatek. Stejně tak něco stojí i roční správa majetku. Proto pokud jste se již rozhodli investovat pravidelně, podívejte se nejen na možnosti investic, na výkonnosti fondů a nabídku v portfoliu, ale také za jakou cenu investujete.

Protože pokud máte vysoké vstupní poplatky, průběžné investiční poplatky i poplatky za správu, tak i přes vyšší zhodnocení si můžete přijít na relativně nízké zhodnocení. Poplatky představují často sumu vyšší než dostanete například na úrocích k termínovanému vkladu a proto při výhodnosti investice rozhodně stojí za to si je vyžádat a porovnat mezi jednotlivými nabídkami.

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram