Co dělat s penězi při poklesu trhů?

Nikdy neinvestujte železnou rezervu

Základem je vědět, že investování není určeno k „odkládání“ železné rezervy. Proto je doporučeno mít na bankovních produktech, které sice nevydělávají, ale nehrozí ztrátou, alespoň šestiměsíční rezervu. Proto nikdy nepodlehněte zdání, že pokud akcie za rok vzrostly o 20%, tak do nich investujete poslední peníze. Růst se může okamžitě proměnit ve střemhlavý pokles a vy se tak smutně podíváte, že z vaší železné rezervy 10 000 zbylo za noc jen osm tisíc. To může ohrozit vaši existenci i nervy. K investování tedy využívejte peníze jen mimo vaši finanční rezervu.

Počítejte s tím, že trhy nikdy nebudou jen růst

Je třeba se připravit na poklesy vašeho portfolia. Žádný fond ani akcie nedokážou roky či desítky let každodenně jen růst. Problémem je, že lidé investují hlavně do oblastí, které rostou a to znamená, že kupují nejdražší. „Americký akciový index S&P 500 se obchoduje u třítisícové mety poblíž historických maxim. Od začátku roku doručil téměř dvouciferné zisky,“ říká Jakub Rosa, analytik Across Private Investments o situaci ze srpna letošního roku. I díky tomuto růstu se množí katastrofické scénáře o krizi, o nezdravém ocenění, únavě akciového býka či korekci. I když se americké akcie obchodují poblíž historických maxim, neznamená to, že nemohou dále růst. To však nevylučuje možnost, že dojde ke korekci. Třeba počítat s tím, že trhy poklesnou a je třeba se na to připravit.

O peníze jste nepřišli, jen poklesla hodnota

Je nepříjemné, pokud vám přijde domů výpis, kde najednou vidíte menší částku, než jste investovali, nebo sledujete vaše investice přes internet a vidíte pokles ze dne na den. Avšak to, že jste o peníze přišli je pořád jen teoretické vyčíslení. Co to znamená? Že máte stále stejný počet akcií nebo podílů ve fondu, pouze jejich cena klesla. To znamená, že ztráta je jen teoretická a potvrdili byste ji pouze tehdy, pokud prostředky vyberete. Tedy prodáte podíly za nižší cenu.

Je to něco podobného, ​​jako koupě nového auta. Jeho cena okamžitě po prodeji klesá. Avšak stále máte auto, jen byste jej prodali za méně výhodnou cenu. Pokud však počkáte dostatečně dlouho, můžete auto prodat s několikanásobným ziskem než veterána. Tak se dívejte i na podíly.

Stále jste je vlastníkem a pokud počkáte, cena poroste téměř vždy. Jak říká Radoslav Kasík z firmy Finax: „V moderní historii trhů sahající téměř sto let do minulosti jsme byli svědky jen pěti propadů akciových trhů větších než 40%.“ Takže se není třeba bát, že předěláte, jen je třeba počítat s tím, že hodnota vašich podílů může kolísat.

Nepřestávejte investovat – levně kupovat

Na pokles trhů se dívejte jako na výprodej. To v praxi znamená, že vás může zamrzet, pokud například lyže, které jste si koupili za plnou cenu, jsou najednou o 20% levnější. Pokud nebudete plakat, ale koupíte si stejné lyže iv akční ceně, v další sezóně mohou mít cenu vyšší a vy je můžete se ziskem prodat. Proto je vhodné v době poklesu trhů nepřestat investovat. Tehdy kupujete levněji, než když trhy rostou.

Pravidelné investování je také lék na pokles trhů. Zkrátka pokud investujete jednorázově 12 000 eur do akciových podílových fondů či přímo do akcií, je riziko zásadně vyšší než u investic po 1000 eurech měsíčně během jednoho roku.

„Při jednorázovém nákupu můžete nastoupit na trh právě v okamžiku vysokých cen podílů nebo akcií, které následně mohou klesnout. Pokud se to stane, tak k vykrytí poklesu potřebujete dlouhé období růstu. Pravidelná investice však umožňuje průměrování ceny. I kdybyste na úvod nakoupili dražší, při nákupu akcií či podílů po jejich poklesu se jejich cena průměruje a vy si vytváříte prostor pro zisk z růstu,“ vysvětluje Marián Búlik z OVB.

Co dělat při klesající jednorázové investici?

Figures with Bitcoin flag, walking on the US dollar

Pokud jste již investovali větší část peněz najednou, přičemž vidíte, jak vám každý den pokles odejde z hodnoty, hlavně peníze ve ztrátě nevybírejte. Tak byste jen ztrátu zrealizovali. Nakonec můžete vydělat možná ještě víc, než kdyby ztráty byly z menšího balíčku pravidelné malé investice. Proč? Protože za více peněz jste jednoduše koupili více podílů.

Vysvětluje Radoslav Kasík: „Důvodem je fakt, že peníze pracovaly delší dobu. Při pravidelné investici necháte stejnou dobu pracovat jen částku 100 eur. Zázrak zvaný složené úročení má větší prostor pro projevení se při jednorázové investici než při pravidelné.“

U akcií platí totéž jako u podílových fondů. Jelikož jednotlivé akcie zvyknou klesat i růst strměji, je důležité přečkat každý pokles a počkat si na obnovený růst.

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram