Aktuální propady na finančních trzích do puntíku naplnily prognózy, že minulý růst není zárukou budoucího. Ekonomové už na sklonku roku 2019 říkali, že je nutná korekce. Koronavirus tedy není příčinou, ale jen spouštěčem krize. A krize je zárodek příležitosti. Správné investiční kroky se mohou v tomto období opravdu vyplatit.
Co dělat, když mi úspory klesly o třetinu?
Tento scénář není vůbec přehnaný. Pokud jste měli finance investované například v akciových fondech, za pár dní jste mohli mít ze 100 000 na investorském účtu hodnotu 70 000. Někde mohl být propad ještě výraznější. Americké akcie reprezentované nejsledovanějším indexem světa S&P 500 například přišly o třetinu své hodnoty. Pokud jste však počkali, už víte, že až tak dramatické to nebylo.
Pokles trval jen 22 dní a od března povyrostly o přibližně 20 %. Avšak ještě není důvod k radosti. „Během poslední krize v letech 2008–2009, kdy se akciový trh propadl o více než 50 %, zaznamenaly americké akcie šest „falešných“ odrazů, když v průměru vzrostly o 13 %. Nejvyšší odraz byl až na úroveň 19 %,“ tvrdí Jakub Rosa, portfolio manažer Across Private Investments, ale dodává:
„To je na druhé straně dobrá zpráva pro investory, kteří ještě nestihli využít slev na akciovém trhu. Příležitosti k levnějšímu dokoupení pravděpodobně ještě přijdou.“ Proto pokud chcete majetek zhodnocovat, nikdy nevybírejte fondy, které jsou v poklesu. Naopak, dokupte podíly za levně. Tím se rychleji dorovná i ztráta, kterou vám vyrobilo portfolio v době propadu.
Akcie budou růst spolu s ekonomikou
Podle Jakuba Rosu není pokles o více než 20 procent historicky ničím výjimečným. Na druhé straně dnes nikdo neví, ať už jsou trhy na dně. Proto pozor na ukvapené reakce. Nakupovat spadlé kryptomeny, zlato, které stoupá, nebo vsadit na hedgeové fondy, z nichž některé i při pádu trhů dokázaly získat desítky procent zhodnocení, je jako hrát ruletu.
„Většina hedgeových fondů na situacích, jako je dnešní, ztratila a také ztratí. Čest pár výjimkám, o kterých se mluví. Vždy vidíme jen špičku ledovce, to 1%, které inspiruje ostatní, vyvolá v nich nežádoucí emoce závisti a chamtivosti,“ říká Radoslav Kasík ze společnosti Finax.
Dnes nikdo neví s určitostí říci, jestli trhy již sáhly na své dno, kdy nastane finální obrat nebo jak dlouho bude pokles trvat. Jedno je však jisté. Byly také horší krize a ekonomika se dříve či později zotavila. To znamená, že firmy začnou růst, vydělávat a prosperovat as nimi zaručené porostou i jejich akcie. Proto se do nich stále vyplatí investovat.
Graf: Světový akciový index MSCI a jeho vývoj
Jak investovat, když klesají trhy
Zdroj: NN Group
„Historie jasně ukazuje, že akciový trh z dlouhodobého hlediska roste. Poklesy trvají v porovnání s obdobím růstu relativně krátce. V případě amerických akcií trval průměrný pokles 7 měsíců, během kterého zaznamenaly ztrátu 36 %. Období růstu naopak trvalo v průměru přibližně 60 měsíců. V tomto období dosahoval průměrný zisk přes 160 %,“ vysvětluje Rosa.
Akcie jsou sázkou na jistotu. Ovšem ne všechny. Každá krize některé hráče z trhu vymaže, jiné objeví. Proto je vhodnější investovat do fondových řešení, než vsadit na konkrétní akci, při které sice můžete narazit na zlatou žílu, ale také vsadit na černého Petra.

Spolehněte se na podílové fondy
Podle Jakuba Rosu je nejefektivnějším způsobem, jak participovat na růstu akciových trhů, být zainvestován po celou dobu a poklesy na trzích využít k levnějšímu dokoupení. Čísla mluví jasně. Poslední rekordně dlouho trvající býčí trh, který skončil teprve nedávno, doručil investorům zhodnocení převyšující 450 %, což představuje roční výkonnost přes 15 %.
Jednou z možností je mít investované finance v aktivně řízených akciových podílových fondech. Investujete v nich do řady firem, takže se vyhnete jedné špatné investici. Aktivně řízené podílové fondy mají svého manažera. Ten dokáže aktivně přistupovat k trhu a ve fondu míchat různé akcie, aby bylo dosaženo co největšího zisku. Díky tomu můžete klidně nechat své peníze pracovat.
„Pokud běžný investor nemá čas a znalosti si spravovat peníze sám, tak podílové fondy tvoří nejideálnější řešení. Alternativa je založit si vlastní brokerský účet, ale tuto možnost bych doporučovala pouze pro zkušenější investory,“ radí Lenka Vargová z IAD Investments