Takové ale i jiné podobné reklamy se snaží podvodným způsobem vylákat od lidí osobní a platební údaje. Nejlepší ochranou před tím, abyste nepřišli o stovky eur, je prověřit si uváděné skutečnosti.
Obecně platí, že před tím, než se rozhodnete investovat, byste měli mít o produktu alespoň jaké takové znalosti. Měli byste být poučen o možných rizicích a ztrátách. Každá investice s sebou nese riziko, že se obchod nemusí podařit. Míra rizika je tím vyšší, čím vyšší je zisk.
Pokud někdo láká na zaručeně vysoký zisk bez rizika, měla by každému investorovi „naskočit“ červená výskažná kontrolka.
Z průzkumu společnosti Ipsos pro TopForex, která se uskutečnila v červenci vyplývá, že až 14 % Slováků zvažuje nákup kryptomen a 12,1 % kryptoměny již vlastní. Z průzkumu se dále dovídáme, že Slováci věří kryptomenám dokonce více než americkému dolaru.
Co jsou kryptomeny
Je to nová forma měny definovaná jako digitální platidlo. Virtuální měna se obchoduje jen elektronicky. Jedná se o měnu, která je složena z kódů a nemá žádnou oficiální bankovku ani minci. K tomu, abyste takové měny mohli vlastnit, potřebujete zvolit způsob, jak běžné peníze přeměnit na virtuální. Platí, že kryptoměny se nakupují na burzách, kde se i následně prodávají. Základem je stáhnout do mobilu nebo počítače peněženku, na kterou můžete přijímat virtuální měny. Pak už si vyberete jednu z cest k obchodování, která bude pro vás nejvýhodnější.
Rizika spojená s investováním do kryptomen
Hlavní analytik ProfitLevel Lukáš Baloga definuje tři největší rizika spojená s investicí do kryptomen:
nulové zdanění a regulace
konkurenti a neustálé riziko pádu na nulu
spekulace a podvody
Kryptoměny představují konkurenci národní měně. I samotný bitcoin je konkurentem euru či dolaru. Národní měny jsou kontrolovány centrálními bankami. Je to proto jen otázka času, kdy dojde k regulaci kryptomen na národní i nadnárodní úrovni.