Jak nejvýhodnější a nejsnáze kupovat a prodávat kryptoměny?

Dva základní kroky

Virtuální měna se obchoduje jen elektronicky. Jedná se o měnu, která je složena z kódů a nemá žádnou oficiální bankovku ani minci. K tomu, abyste takové měny mohli vlastnit, potřebujete zvolit způsob, jak běžné peníze přeměnit na virtuální. Platí, že kryptoměny se nakupují na burzách, kde se i následně prodávají. Základem je stáhnout do mobilu nebo počítače peněženku, na kterou můžete přijímat virtuální měny. Pak už si vyberete jednu z cest k obchodování, která bude pro vás nejvýhodnější.

Automat, burza, směnárna

Je několik možností, jak nakoupit kryptoměny. Asi nejsnáze fungují automaty. Mnoho jich je už i na Slovensku. Pokud již máte peněženku na příjem kryptomen, necháte si v ní zobrazit QR kód, který přiložíte ke čtečce, vložíte bankovky a naběhne vám kryptoměna. Je to nejjednodušší, ale dražší způsob. Třeba mít na paměti i při investování. Někdy může jít na poplatky i 15% z investované částky. Navíc automaty nemusí mít ani nejlepší kurz.

Další možností je nákup na burze. Někde lze prodávat a kupovat již za nulový poplatek, jde se poplatky pohybující v procentech. Stejně tak se liší poplatek, pokud například nakupujete SEPA platbou nebo kreditní kartou. Platí, že kreditní karta je často nejdražší možnost.

Jednou z nejvýhodnějších možností je využívat kryptozemnárnu nebo vlastně peněženku, kde už přímo máte možnost si kryptoměny kupovat a prodávat na burze. Jelikož jich vzniká velké množství, právě zde lze nejvíce ušetřit na poplatcích. Mnohé se dokonce chlubí tím, že ze všech burz nabídnou aktuálně nejlepší cenu. Je vhodné si jich vyzkoušet několik a následně se dle výhodnosti rozhodnout. Některé směnárny jsou partnery některé z burz, na které umožňují nákup bez poplatků.

Jak vybrat nejvýhodnější burzu a směnárnu?

Je to jak poradit někomu, jak vybrat nejlepší banku. Pro každého je zajímavé něco jiného. Obecně však platí, že pokud chcete koupit a prodat kryptoměny nejvýhodnější, ověřte si následující:

Kurzy
jednotlivé kryptoměny nemají na všech burzách stejný kurz. Jednotlivé burz se na nabídce a poptávce liší. Proto je vhodné při nákupu i prodeji vybírat z více společností.
Poplatky
burzy a směnárny mají rozdílné poplatky od nula až po desítky procent.
Bezpečí
většina burz a směnáren vyžaduje ověření identity. Je vhodné si vybrat bezpečnější, která neumožňují anonymitu.
Platební metoda
za různé metody jsou různé poplatky a ne každý burza či směnárna i všechny platební metody podporuje.
Bitcoiny, kryptomeny a jejich budoucnost v roce 2019
Kde a jak investovat v roce 2019?
Bitcoin koncem roku prudce klesá, následují jej i jiné kryptomeny
Naučte se spekulovat

Chcete-li koupit kryptoměny výhodně a vsadit na jejich růst, počítejte s tím, že se vždy jedná o spekulaci. Peníze v kryptoměnách mohou být výhodné i ztracené. Problémem kryptomen totiž je, že se obchodují, ale neuplatňují.

„Opětovný optimismus kolem Bitcoinu zastírá fakt, že jeho reálné využití v praxi neroste. Příliš málo lidí je ochotno vyměnit svá eura či dolary za Bitcoin a platit jím za elektroniku na internetových obchodech či za kávu v kavárně. Za několik týdnů a měsíců může hodnota kryptomen klesnout o desítky procent,“ upozorňuje Jakub Rosa, analytik Across Private Investments a doplňuje, že dalším problémem jsou časté krádeže a hackerské útoky, které kryptomenové burzy připravily nejednou o desítky milionů.

Podle výzkumné společnosti Chainalysis se za první čtyři měsíce roku zrealizovalo u obchodníků jen 1,3 % transakcí prostřednictvím kryptomen. Většina transakcí probíhá formou spekulativních burzovních obchodů s vidinou rychlého výdělku.

izmir, Turkey – November 20, 2017 Studio shot of golden Bitcoin with a digital background

Studujte jak investovat výhodně

Nákup a prodej bitcoinů a využívání různých výhodných kurzů, akcií, bonusů či nulových poplatků je jen jedna strana mince. Slováci v kryptoměnách také hledají jen zisk. „Je zajímavé vidět, že kryptomeny zajímají poměrně vysoké procento Slováků. Důvěra v alternativní měny pravděpodobně vychází z faktu, že nejsou centrálně regulovány. Svou roli však hraje i příležitost k nákupu a prodeji s možností dosáhnout zajímavého zisku,“ doplňuje Patrik Mackových, hlavní analytik TopForex.

Problémem však je, že rostoucí objemy obchodování jsou sporné. Podle společnosti Bitwise je většina obchodů s bitcoinem podvodem neregulovaných burz. Až 95% obchodů není reálných. Analýza poukazuje, že až u 71 z 81 sledovaných burz dominuje takzvaný wash trading. Jedná se o obchody, u kterých je kupující i prodávající tentýž subjekt, čímž se vytváří efekt zvýšené obchodní aktivity.

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram